اخبار جامع تخصصي پزشكي و سلامت
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 6498
چت باکس

يافته‌ها:

سنگ‌هاي ادراري موادي پلي‌كريستياليني هستند كه داراي مقادير كريستالوئيد و ماتريكس‌آلي مي‌باشند. تشكيل سنگ‌هاي ادراري نياز به ادرار فوق‌اشباع دارد كه اين حالت بستگي به PH ادراري و قدرت‌يوني غلظت موادمحلول و تركيب ادرار داشته و نسبت به ادراراسيدي در صبح تا ادرار كاملاً قليايي پس‌از هر وعده غذايي متفاوت است. عوامل مؤثر درتشكيل سنگ‌هاي ادراري شامل كريستالوري، عادت‌هاي‌غذايي، شغل، آب‌وهوا، ژنتيك، مهاركننده‌هاي جذب از روده‌ها و مهاركنندگي‌هاي اوره‌آز هستند. جالب است بدانيم كه شيوع سنگ‌هاي‌ادراري درمردان حدود سه‌برابر بيشتر از زنان است و حدود ۱۰درصد از جمعيت جهان در طول‌عمر خود ابتلا به سنگ‌هاي ادراري را تجربه مي‌كنند و به مقدار بسياركمي و حدود ۵ درصد علت اين بيماري ارثي بوده و بيشتر از عامل ژنتيك، عادت‌هاي‌غذايي در بروز آن دخيل مي‌باشند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۳۹:۴۴ ] [ Shiny eyes ]

تشخيص ترومبوز سياهرگي عمقي  (DVT)

پزشك نشانه هايي از ترومبوز سياهرگي عمقي (DVT) را در شما بررسي خواهد كرد. او ممكن است در مورد سابقه پزشكي، داروهايي كه در حال حاضر مصرف ميكنيد، مشكلات پزشكي بستگان نزديك، و چيزهايي كه احتمال ابتلاي شما به اين بيماري را بالا ميبرند، سوالاتي بپرسد. سونوگرافي رايج ترين روش تاييد داشتن اين بيماري است. در اين آزمون از امواج صوتي براي “ديدن” جريان خون و آشكار شدن لخته استفاده ميشود. همچنين ممكن است نياز باشد آزمايشات ديگري، مانند آزمايش خون به نام دي- دايمر انجام دهيد.

درمان ترومبوز سياهرگي عمقي  (DVT)

-رقيق كننده هاي خون

داروهايي تحت عنوان ضد انعقاد ها رايج ترين روش براي درمان ترومبوز سياهرگي عمقي (DVT) هستند. اگر چه آنها به عنوان رقيق كننده هاي خون شناخته شده اند، آنها در واقع خون شما را رقيق نميكنند. اين داروها براي جلوگيري از تشكيل لخته خون جديد چسبندگي خون را كمتر ميكنند. آنها نمي توانند لخته اي كه قبلا داشته ايد را بشكنند، اما فرصتي به بدن شما ميدهند كه لخته به خودي خود حل شود. شما اين داروها را به صورت قرص (آسپرين و وارفارين…) يا آمپول دريافت ميكنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ] [ ۰۶:۵۴:۱۲ ] [ Shiny eyes ]

چه كساني بيشتر محتمل ترومبوز سياهرگي عمقي (DVT) هستند؟

برخي از افرادي كه بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند كساني هستند كه جزو افراد زير باشند:

-    كساني كه سرطان دارند

    -عمل جراحي داشته اند

    -مدت طولاني در بستر بوده اند

 -   سيگاري هستند

 -   مسن تر هستند

 -   اضافه وزن يا چاقي دارند

    -افرادي كه مدت زمان طولاني مي نشينند، مانند مسافرت هاي هوايي طولاني.

-بارداري

زنان در دوران بارداري و در ۴ تا ۶ هفته پس از زايمان بيشتر احتمال دارد به ترومبوز سياهرگي عمقي (DVT) مبتلا شوند. اين دوران زماني است كه آنها داراي سطوح بالاتري از استروژن هستند، و استروژن ميتواند تشكيل لخته خون را راحت تر كند. فشار رحم در حال رشد آنها نيز مي تواند جريان خون را در رگ ها كندتر كند. اختلالات خاص خوني مي توانند احتمال داشتن DVT را بيشتر افزايش دهند.

-هورمون درماني

همانند بارداري، قرص هاي ضد بارداري و برخي از درمان ها براي علائم پس از يائسگي ميزان استروژن را در خون زنان افزايش ميدهند. اين افزايش استروژن مي تواند شانس ابتلا به ترومبوز سياهرگي عمقي (DVT) را افزايش دهد.

-نشستن طولاني مدت روي صندلي

سفر به مكان هاي جديد و دور مي تواند هيجان انگيز باشد! نشستن روي صندلي براي يك سفر هوايي بين المللي ميتواند مضر باشد. مطالعات نشان مي دهند سفر راه دور – يك سفر كه بيش از ۴ ساعت طول بكشد – احتمال ابتلا به ترومبوز سياهرگي عمقي (DVT) را دو برابر ميكند. مهم نيست كه شما هوايي سفر كنيد، يا با اتوبوس، قطار و يا ماشين سواري. هنگامي كه در يك صندلي محدود نشسته ايد و حركت نمي كنيد، جريان خون شما كاهش مي يابد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ آبان ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۲۳:۳۸ ] [ Shiny eyes ]

ترومبوز سياهرگي عمقي (DVT) لخته خوني است كه در داخل يك رگ، معمولا در اعماق پاي شما تشكيل ميشود. براي كسب اطلاعات بيشتر راجع به ترومبوز سياهرگي عمقي و دلايل به وجود آمدن و راههاي تشخيص آن با ما همراه شويد.

ترومبوز سياهرگي عمقي (DVT) 

حدود ۹۰۰۰۰۰ آمريكايي در سال دچار اين بيماري ميشوند و حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر از آنها به دليل اين بيماري جان خود را از دست ميدهند. خطر اين تشكيل لخته، اين است كه بخشي از آن مي تواند شكسته شود و از طريق جريان خون حركت كند. اين لخته مي تواند به ريه ها برود و جريان خون را مسدود كند، و موجب آسيب به اين اندام و يا مرگ شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ آبان ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۲۱:۰۸ ] [ Shiny eyes ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By bigsite :.

درباره وبلاگ

مطالب جديد در زمينه پزشكي را در اينجا بخوانيد.
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
امکانات وب